Booktalking

Uczennice Koła Przyjaciół Biblioteki

reklamują książki metodą booktalking

Marzeniem każdego bibliotekarza jest to, aby uczniowie czytali więcej książek, by ich umiejętność czytania była coraz lepsza, by wyrobili sobie nawyk czytania dla przyjemności. Jedną z atrakcyjnych form promocji czytelnictwa jest reklama książki metodą booktalking.

Booktalking to krótkie zareklamowanie książki, w taki sposób, by słuchacze chcieli sięgnąć po nią i przeczytać ją samodzielnie. Booktalking to również dzielenie się ze słuchaczami swoim entuzjazmem do książek i zachęcanie do czytania dla przyjemności. Członkinie Koła Przyjaciół Biblioteki przez kilka zajęć przygotowywały się do zaprezentowania  przed uczniami klas IV, V i VI  swoich ulubionych książek.

Zadanie nie należało do najłatwiejszych. Po wybraniu odpowiedniej lektury uczennice KPB przygotowywały pisemnie gawędę, opowieść o książce, następnie ćwiczyły publiczną jej prezentację. Wreszcie nadszedł moment zaprezentowania książek w klasach. Nasze gawędziarki bardzo poważnie podeszły do powierzonego zadania i mocno przeżywały swoje występy przed kolegami i koleżankami. W rezultacie bardzo dobrze poradziły sobie z zadaniem. Dzięki nim uczniowie, którzy rzadko odwiedzają bibliotekę, zapoznali się z książkami, które warto przeczytać. Doceniając zadany trud wszystkie osoby prezentujące książki otrzymały dodatkowe oceny z języka polskiego.

Kornelia Czeplina opowiadała o książce „Malutka czarownica” autorstwa Otfrieda Preusslera wydanej w serii Mistrzowie Ilustracji, Milena Rybacka prezentowała książki „Gwiaździsta noc” i „Śnieżna noc”, Oliwia Truskowska mówiła o książce „Majka i miejska dżungla” Susanne Fulscher, Zosia Grycz reklamowała serię książek o Percym Jacksonie Ricka Riordana, Maja Liczywek zapoznała z serią książek To Lubię, a w szczególności z książką Anny Onichimowskiej „Duch starej kamienicy”, Karolina Troka opowiadała o książce  C. S. Lewisa „Lew, czarownica i stara szafa” z serii Opowieści z Narnii.

Zachęcamy do czytania tych i innych książek stojących na półkach w bibliotece i czekających cierpliwie na swoich czytelników.

Galeria zdjęć                                                     Sylwia Pasterska