Energa Athletic Cup: „Medalobranie" Sopocian.

Dwadzieścia cztery medale zdobyli młodzi wychowankowie Energa Athletic Cup podczas halowych lekkoatletycznych mistrzostw województwa pomorskiego.  W zawodach rozgrywanych w Gdańsku, Gdyni i gościnnie w Toruniu sopocka młodzież, aż dziewięć razy stawała na najwyższym stopniu podium. Wśród startujących byli też uczniowie naszej szkoły. Tym razem bez medali.

Młodzieżowe halowe lekkoatletyczne mistrzostwa Pomorza rozgrywane były w dwóch grupach wiekowych: młodzików i nieco starszych juniorów. Najmłodsi podopieczni Grupy Energa i Sopockiego Klubu Lekkoatletycznego (SKLA) zdobyli w najważniejszej dla nich imprezie sezonu halowego w sumie jedenaście medali. Ich rywalizaja odbywała się w ramach Mistrzostw Okręgu ponieważ halowe zmagania tej kategorii w randze krajowej nie są rozgrywane.

Spośród około stuosobowej reprezentacji młodzików SKLA, startującej pod szyldem Energa Athletic Cup, najlepiej wypadła Patrycja Steć. Czternastolatka, która do programu szkolenia dołączyła w ubiegłym roku, z każdym kolejnym występem czyni spore postępy. Podczas rywalizacji w Gdańsku dwukrotnie stawała na najwyższym stopniu podium - w skoku w dal, gdzie zwyciężyła rezultatem 1,55 bijąc się ze starszymi od siebie konkurentkami, i w biegu na 60 m przez płotki, który ukończyła z czasem 10,33 s. 

Patrycja ma "papiery" na dobrą zawodniczkę - warunki fizyczne, dobrą motorykę. Zobaczymy, czy nie zabraknie jej determinacji - zauważa Paweł Andrzejczak, trener i koordynator programu.

Nieco wcześniej przygodę z "królową sportu" rozpoczęli dwaj pozostali świeżo upieczeni mistrzowie okręgu młodzików: Alicja Stój "złota" w biegu na 600 metrów i Michał Jeremicz, który z wynikiem 1,65 m wygrał w konkursie skoku wzwyż.

- Radość dzieciaków po triumfie utwierdza nas w przekonaniu, że warto stawiać na rozwój lekkoatletyki już na poziomie ostatnich klas szkół podstawowych i gimnazjów. Energa  robi to już siódmy rok z rzędu - mówi Piotr Mojsiuszko z Grupy Energa, finansującej szkolenie dzieci z ośmiu pomorskich ośrodków. 

Srebrne krążki w hali gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu zdobyli Karim Hacz w biegu na 60 m (7,65 s), Adrian Lorbiecki w biegu na 1000m (2 min 59,32 s), skoczek w dal Aleksander Jastrowski (5,44 m), tyczkarka Agata Bartel (2,60 m) i jej kolega "po fachu" Filip Wasilewski, który pokonał poprzeczkę zawieszona na wysokości 2,80 m. "Brąz" przypadł natomiast w udziale  Justynie Ossowskiej, która pchnęła kulę na odległość 10,76 m i Krzysztof Chodowski w skoku w dal (5,35 m). 

Ich nieznacznie starszym kolegom  -  juniorom młodszym i juniorom spod znaku Energa Atlhetic Cup o prymat na Pomorzu przyszło rywalizować w Toruniu. "Szybka" bieżnia, którą zamontowano po sopockich Halowych Mistrzostwach Świata w Grodzie Kopernika, wabi lekkoatletów z każdej kategorii wiekowej. Stąd obecność licznej 40-osobowej ekipy z SKLA. O tym, że trójmiejska tyczka ma się coraz lepiej świadczą wyniki zawodników SKLA: złoto Marka Bleji (4,30 m), srebro Emilii Kusy, która pokonując 3,60 m rekord życiowy poprawiła aż o 20 centymetrów i brąz Natalii Celej (3,20 m). 

Ze zwycięstwa w mistrzostwach województwa pomorskiego cieszyli się także:  Paulina Borys, która zajęła pierwsze miejsce, wyrównując swoją "życiówkę" w hali w skoku wzwyż, Paulina Ligarska, która najszybciej finiszowała w biegu na 60 m przez płotki, Julia Okuń - w sprincie, i  Michał Stosik, który zostawił za plecami rywali w chodzie na 5 kilometrów. Okuń swój dorobek powiększyła o srebrny medal w skoku w dal. Drugie miejsca przypadły także Rafałowi Rendaszce w kuli, Zuzannie Czaji w  chodzie na 3 km oraz Wojciechowi Michalskiemu w biegu na 800 metrów i Karolinie Urban  w konkursie pchnięcia kulą. Zarówno Michalski, jak i Urban swoje osiągnięcia okrasili jeszcze rekordami życiowymi. 

Rekord życiowy w biegu na 800 m pobił także Jakub Bojarski , co wystarczyło mu do sięgnięcia po brąz. Medalem z tego samego kruszcu musiał się zadowolić również Michał Kozłowski po biegu na 200 metrów. 

Dla juniorów zawody w Toruniu stanowiły ostatnią okazję do zakwalifikowania się na Halowe Mistrzostwa Polski w tej kategorii wiekowej. 

WIĘCEJ INFORMACJI

Energa Sport to program społecznej odpowiedzialności biznesu Grupy Energa, adresowany do dzieci i młodzieży szkolnej. Jego celem jest popularyzacja aktywności sportowej wśród uczniów szkół podstawowych i gimnazjów oraz odkrywanie sportowych talentów poprzez cykl szkoleń i zawodów sportowych w dyscyplinach: lekkoatletyka (Energa Athletic Cup), żeglarstwo (Energa Sailing) i koszykówka (Energa Basket Cup). Grupa Energa to niezawodny i wiarygodny partner, świadomy znaczenia rozwoju młodych ludzi dla poprawy jakości życia społecznego i gospodarczego. Połączenie społecznej odpowiedzialności biznesu i promocji sportu stanowi odpowiedź na potrzeby współczesnej rzeczywistości, w której praca, konsekwencja i rywalizacja w duchu fair play stanowią o sukcesie tak jednostek, jak i całych zbiorowości. Poprzez regularnie i konsekwentnie realizowane projekty o charakterze sportowym, idea ta dociera do coraz większych grup młodzieży. Energa Sport to energia na dobry start.